Rugpjūčio 19 d. 17.30 val. kino centre „Garsas“ bus atidaryta paroda „Dovana Lietuvai. Kolekcininko Vytauto Petrulio kameros“. Kolekciją pristatys Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus direktorė Nideta Jarockienė ir parodos kuratorius Vidmantas Kazlauskas.

Amerikos lietuvis V. Petrulis (g. 1930 m., Panevėžyje) žinomo kino operatoriaus Algirdo Tarvydo paragintas, savo tėvynei padovanojo neįkainojamą dovaną – penkis dešimtmečius kauptą vaizdų archyvą bei fotografavimo ir filmavimo įrangos kolekciją. Jo sukauptą rinkinį sudaro daugiau kaip tūkstantis vienetų foto, kino ir vaizdo kamerų. 2017 m. remiant Lietuvos kultūros tarybai ši kolekcija iš už Atlanto buvo atplukdyta į Lietuvą ir dabar saugoma Lietuvos teatro, muzikos ir kino bei Šiaulių „Aušros“ muziejų fonduose.

Panevėžiečiams ir miesto svečiams pristatoma nedidelė, V. Petrulio ilgus metus rinktos kolekcijos dalis. Šia ekspozicija siekiama pademonstruoti mėgėjiškų kino kamerų, sukurtų nuo 1925 m. iki 2000 m. raidą bei įvairovę. Joje pristatomi pasaulinio garso firmų, kaip „Bell & Howell“, „Bolex“, „Pathé“, „Kodak“, „Nizo“, „Keystone“, „Rollei“, „Eumig“, „Canon“ gaminti išskirtiniai kamerų modeliai.

Parodoje pristatomų vaizdo įrašų ištraukos liudija, kad nei vienas svarbesnis įvykis Amerikos lietuvių bendruomenėje neliko V. Petrulio neužfiksuotos, o jį patį galima pelnytai vadinti jų veiklos metraštininku. Filmuotoje medžiagoje galima pamatyti tokias Amerikos ir Lietuvos legendas, kaip Holivudo aktorę Rutą Lee, aktorę Eugeniją Pleškytę, poetą Vytautą Brazdžionį, prof. V. Landsbergį ir kt.

Paroda veiks iki rugsėjo 30 d., įėjimas laisvas.