Kai žiemai baigiantis lankėmės kaimyniniame Gardine, krito į akis, kad mieste bent jau prie turistų lankomų objektų plačiai pasklidę spalvotomis liemenėmis mirgėjo žmonės su sniego kastuvais. Jie buvo darbe, bet kasti nepersistengė. Centrinės aikštės su teisingą kryptį rodančio Lenino paminklu ir valdžios rūmais buvo švariai nuvalytos, o kelyje senosios bažnyčios link ir šalia didžiosios sinagogos, nepaisant kastuvais ginkluotų darbininkų, teko bristi ir per šlapią tyrę. Pastebėjome ir aptarinėjome, kad čia skiriamas nemenkas dėmesys miesto tvarkymui, ne taip kaip pas mus.

Įspūdžiai kažkodėl atgijo rinkimų naktį. Štai ir pas mus, Aukštaitijos sostinėje, gyventojai parodė gatvių tvarkai deramą dėmesį ir geriausiai įvertino tuos, kurie, kaip jie patys sakosi, labiausiai rūpinasi miesto tvarkymu. Jaučiat kokį ryšį?

Kaip ir jūs, aš turiu giminių ir draugų, kurie jau namus susikūrę ir vaikus augina svečiose šalyse arba tik kuriam laikui į jas nuvyksta geresnio uždarbio paimti. Žinoma, ne apie pietų kaimynę šiuo atveju kalba eina. Į slavus mes važiuojam pasidairyti, pigiau šio bei to nusipirkti, bet ne užsidirbti ar gyventi. Tautiečiai – kaip susitarę – kažkodėl suka į šiaurę. Ten geri pinigai, ten ir toks gyvenimas, kad verta dėl jo laikinai ar ir visai savo gimtus namus palikti. Ten, prie fjordų ir vandenyno, vietiniai susikūrė galimybes ne tik gatves susitvarkyti, bet ir turtingoje valstybėje, kuria labai ir nuoširdžiai didžiuojasi, laimingus namus susikurti ir dar mūsų gimines bei draugus savo šalyje patogiai priimti. Šiaurę nuo pietų šiuo atžvilgiu kažkaip gerokai skiriame.

Kol kas sunkiau pagauti kampą – tai kuria kryptimi Aukštaitijos sostinė suka, kokią ateitį sau kuria. Ar pirmasis rinkimų turas buvo toli numatančių rinkėjų noras nuleisti ant žemės ir padaryti kiek sukalbamesnį aršųjį kandidatą, ar tai buvo (ne)sąmoningas pareiškimas, kad tegu tik valdžia gatves asfaltuoja, tai mes viską jai atleisim, paminklus statysim.

Beje, kaip jūs manote: jei norvegų miesto meras būtų pačių norvegų teisėsaugos institucijų įtariamas piktnaudžiavimu, tai kokio Bergeno gyventojai rinktų jį vėl į valdžią, kol jam nepanaikinti kaltinimai? O Gardino?

 

Vidmantas Miknius, Aukštaitijos gyventojas