Panevėžiečiams pristatyta “Sidabrinės linijos” paslauga

Gruodžio 12 d. G.Petkevičaitės Bitės konferencijų salėjė  vyko Renginys „Kartu kurkime draugišką senatvei miestą“. Renginio organizatoriaus M. Čiuželio labdaros ir paramos fondo atstovai papasakojo  apie jų sukurtą unikalią paslaugą garbaus amžiaus žmonėms „Sidabrinė linija” bei kitus fondo vykdomus  projektus. Mariaus Čiželio labdaros paramos fondo atstovai pristatė socialinį projektą“ 100 metų kartu“ – dokumentinį filmą apie 15 šimtamečių.  Kiekvieno iš jų pristatymui skirta mažadaug po 4 minutes Socialinis projektas „Sidabrinė linija“- draugystės, bendravimo ir pagalbos telefonu paslauga garbaus amžiaus žmonėms.

Pasak fondo atstovų, šia paslauga jau naudojasi 1394 garbaus amžiaus žmonės. Su jais bendrauja apie 300 savanorių. Iš Panevėžio savanoriauja apie 10 žmonių.Pasak fondo įkūrėjo Mariaus Čiželio, bendravimas yra dovana, jis bendraujančius džiugina ir gydo. Pasak jo, „Sidabrinė linija“ yra prevencinė priemonė vyresnio amžiaus žmonių savižudybėm. Nors savižudybių mastas mažėja Lietuvoje, bet 22 savivaldybėse jų padaugėjo.

Bendravimas – kaip gurkšnis  vandens depresijos dykumoje

Žmogus niekada nenori mirti. Tačiau neretai būna kamuojamas skausmo, kad skausmas liautųsi, jis neturi su kuo pasikalbėti,, kam išsipasakoti ir  nežino, kur kreiptis. Vienišiems žmonėms, ypač garbingo amžiaus, bendravimas reikalinga kaip oras, kaip gurkšnis dvasinio vandens depresijos dykumoje. bendravimui yra Labai svarbu turėti „Telefoninį draugą“, kuris tarp savanorio ir užsiregistravusio bendravimui sutartu laiku reguliariai paskambina, pasidomi, kaip sekasi, kaip žmogus jaučiasi, pasidalina naujienomis pasiūlo, kur kreiptis pagalbos.  Telefoninis pokalbis gali trukti nuo 15 minučių iki 2 valandų, bet būna atvejų, kai neužtenka ir dviejų valandų, todėl prašoma iš naujo vėl sujungti pokalbiui.Ši pokalbių linija turėtų tapti nacionaline pagalbos garbaus amžiaus žmonėms linija, teikiančia reikiamą pagalbą ir informaciją bei nukreipti į kitas, specializuotą pagalbą teikiančias organizacijas. Jei žmogus jaučiasi vienišas, kamuojamas depresijos, nerimo, ar mano, kad yra niekam nebereikalingas, jam reikia tik paskambinti nemokamu telefonu 8 800 800 20. „idarinės linijos“ konsultantai išklausys, patars, kur kreiptis, parinks pašnekovą draugystei ir bendravimui telefonu. Po registracijos, pašnekovui  sutartą dieną ir valandą bus pristatytas savanoris nuolatiniams pokalbiams. Yra atvejų, kai garbaus amžiaus senolė „Užregistruota „Sidabrinėj linijoj “ kalbasi su anūke iš kito miesto. Kartais garbaus amžiaus senolis, kreipiasi į „Sidabrinės linijos“ konsultantus ir nurodęs telefono numerį, prašo sujungti su bendraklase,kurso drauge ar žmogumi, su kuriuo norėtų bendrauti. Pasak M. Čiželio, yra atvejų, kai kartą per mėnesį du bendraujantys telefonu, išeina psivaikščioti ir pabendrauti pasivaikščiojimo metu.

Po „Sidabrinės linijos“ pristatymo buvo parodytas  Editos Kubaraitės dokumentinis filmas „00 metų kartų“, sukurtas Lietuvos šimtmečiui paminėti. Lietuvoje, 2016 metų statistikos duomenimis,  buvo 394 žmonės, sulaukę 100 metų. Jų prisiminimai tarsi lakmuso lapelis išgrynimo Lietuvos 100 metų skaudulius: trėmimus, sovietinį genocidą, pasididžiavimą, prisiminimus apSmetoninės Lietuvos laikus. Neretai giminaičiai kreipiasi į filmavimo grupę ir prašo atvykti, kad būtų užfiksuoti kitų šimtamečių prisiminimai.

Padidinti šriftą