Lietuvos šimtmečiui – panevėžiečių iniciatyva sukurtas dokumentinis filmas apie Juozą Zikarą

Spalio 4 d. 18 val. Panevėžio kino centre „Garsas“ vyks pilnametražio dokumentinio filmo „Zikaras. Laisvės paminklo kūrėjas“ premjera. Filmą prodiusavo  ne vieną kultūrinį projektą Panevėžyje įgyvendinusi VšĮ „Dermė“, režisavo žinomas Lietuvos dokumentinio kino kūrėjas Linas Mikuta.

„Skulptorius Juozas Zikaras yra vienas iškiliausių Panevėžio krašto menininkų, palikęs itin svarbius darbus Lietuvos valstybingumo kūrimo istorijoje. Jis – Laisvės paminklo Kaune kūrėjas, Lietuvos tarpukario pinigų ir daugelio valstybinių simbolių bei istorinių asmenybių biustų autorius, – sakė VšĮ „Dermė“ vadovė Jūratė Kavaliauskienė. – Zikaro gyvenimo kelias – tai galimybė mums, nūdienos Lietuvos  žmonėms, pažvelgti naujai į savo santykį su Tėvyne, valstybe, permąstyti laisvės, kuri mums jau tapo įprasta, sampratą“.

Filmo režisierius Linas Mikuta – jaunosios kartos menininkas, jau spėjęs sukurti labai brandžių ir pačiais geriausias vertinimais garsėjančių dokumentinių filmų. Tai „ Dzūkijos jautis“, „Pakeleiviai“, „Pietūs Lipovkėje“, „Šaltos ausys“. Pastarasis, 2016 metais sukurtas filmas vis tebepelno apdovanojimus tarptautiniuose kino festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje.

Dokumentiniame filme „Zikaras. Laisvės paminklo kūrėjas“ režisierius gilinasi į Juozo Zikaro, kaip menininko, gimimą, jo talento ir pilietiškumo budimą, laisvės sampratą, asmenybės brandą ir  tragizmą. Neabejotina viena: Tėvynė buvo esminis skulptoriaus gyvenimo dėmuo, o svarbiausi jo gyvenimo etapai lemtingai sutapo su pačios Lietuvos valstybės likimo vingiais.

Filmas tarsi suvertas ant Kauno Juozo Zikaro memorialinio muziejaus vadovės Rasos Ruibienės charizmatiško pasakojimo, kurį praturtina istorikų, menininkų, visuomenės veikėjų  mintys, dokumentiniai kadrai iš kelionės Zikaro pėdsakais ir šių dienų jaunimo pamąstymai apie laisvę. Juozo Zikaro skulptūra „Laisvė“ – simbolis, lydintis viso filmo metu, skatinantis žiūrovą susimąstyti, kokia gi tikroji laisvės kaina, kokia jos reikšmė Lietuvai ir kiekvienam iš mūsų asmeniškai.

Muziką filmui dovanojo dainininkė ir kanklininkė, buvusi panevėžietė Indrė Jurgelevičiūtė. Ji kartu su tarptautine alternatyvaus folkloro grupe MEROPE jau eilę metų kuria, koncertuoja ir garsina Lietuvą įvairiose pasaulio šalyse.

Filmo „Zikaras. Laisvės paminklo kūrėjas“ premjera – baigiamasis kino centre „Garsas“ vykstančio festivalio „Lietuviško kino dienos“ renginys.

Pagrindiniai dokumentinio filmo rėmėjai:

AB „Linas Agro“,

Panevėžio miesto savivaldybė,

UAB „Aukštaitijos vandenys“,

VšĮ „Bitės namai“,

  1. Masiulio knygynas,

Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmai.

 

Filmo „Zikaras. Laisvės paminklo kūrėjas“ kūrybinė grupė:

Projekto vadovė ir prodiuserė Jūratė Kavaliauskienė

Režisierius Linas Mikuta

Operatorius Povilas Baltinas

Drono operatoriai Simonas Jakubauskas ir Jonas Burnickis

Vaizdo režisierė Kristina Sereikaitė

Garso režisierius Jonas Maksvytis

Muziką kūrė Indrė Jurgelevičiūtė ir grupė MEROPE

Padidinti šriftą