.

J.Miltinio dramos teatre nauja paroda

Galerija A kviečia į Anita Meldere (Latvija) tapybos parodos “Šalin pilkumą” atidarymą, kuris įvyks 2018 m. kovo 14 d. 17 val. J.Miltinio dramos teatre (Laisvės a. 5, Panevėžys ). Parodos laikas: 2018 03 14 – 04 16. Ne spektaklių metu parodą galima apžiūrėti antradieniais ir ketvirtadieniais nuo 11 iki 14 val.

Anita Meldere

ŠALIN PILKUMĄ

Norint pasiduoti nutolusiai nuo realizmo meno magijai, priimti jos iššūkius ir išreikšti save abstrakčia kalba, reikia patirties ir išminties. Kalbėdama apie Braque, Picasso, Miró, Klee, Tàpies ir Beuys kaip didžiausią įtaką padariusius dailininkus ir nuolat besidominti Rembrandtu, Goja, Turneriu ir Velaskesu, tapytoja Anita Meldere kuria pasaulį, kuris aiškiai ir išskirtinai yra tik jos. Ji tai daro puikiai, meistriškai ir laisvai pasakodama savo istoriją per eilę ryškių vaizdinių išraiškų.

Minkštumas ir tariamas romantizmas, užfiksuotas floroje ir žmogaus pavidale, per nesuskaičiuojamus vėjo dvelksmus ir vasaros kraštovaizdžius, pajungiant akvarelės subtilumą ir lengvumą, ir taip sukeliant išoriškai idilišką atmosferą, kuri, atrodo, sukuria aiškumą, bet iš tikrųjų yra nuolatinio kūrybiško šurmulio ir vijimosi, nevaržomo laisvumo ir aistros rezultatas.

Kur rožės, ten ir spygliai; kur balta, ten ir juoda. Šie dualizmai neišvengiamai palieka savo ženklą meninėje išraiškoje, pasitelkiant spalvas, formą ir užkoduotą žinią. Mes visi tai išgyvename. Tokį laikotarpį galima rasti ir Anita Meldere kūrybinėje biografijoje, ką liudija paveikslai, ir kuriuose kalbama apie skausmą, liūdesį ir egzistencinius pamąstymus. Tai kažkas, ką turi išspręsti ir judėti pirmyn. Atitoldami nuo pilkumo, nuo liūdesio ir judėdami link naujumo, ryškumo ir spalvų gyvumo, muzikos ir šokio, skleisdami savo sparnus ir taip pasiduodami begaliniam judėjimui ir pokyčiams, leisdami sau augti, gyvuoti ir kurti.

Anita Meldere gimė 1949 m. gegužės 18 dieną. 1967 m. baigusi Jono Rozentalo meno mokyklą, ji studijavo Latvijos dailės akademijoje, kur jai vadovavo Eduards Kalniņš ir Edgars Iltners. 1973 m. Anita Meldere baigė Latvijos dailės akademiją. Meldere pradėjo eksponuoti savo darbus nuo 1972 m., o nuo 1973 m. yra Latvijos dailininkų sąjungos narė. Iškart po studijų, jausdama didelę akademijos vadovų įtaką ir įkvėpta priimtų profesinių standartų, ji trumpai bandė save realistinėje tapyboje, bet galiausiai Latvijoje tapo žinoma dėl drąsių ir išskirtinių natiurmortų, portretų ir aktų.

Sėkmingai realizuodama save kaip menininkė, Anita Meldere taipogi daug laiko skiria mokymui. Jos pedagogės karjera prasidėjo 1974 m., kai menininkė pradėjo rengti vakarines pamokas būsimiems Latvijos meno akademijos studentams. 1995 m. ji priėmė rimtą sprendimą pradėti nuolatinį akademinį darbą Latvijos meno akademijos Funkcinio dizaino katedroje, pradžioje kaip lektorė ir galiausiai kaip docente. 1993 m. Meldere įgijo meno magistro laipsnį.

2004 m. Anita Meldere pradėjo dėstyti Rygos technikos universitete. 2007 m. ji buvo paskirta Architektūros ir urbanistikos fakulteto Dailės katedros vadove, kur derina vadovo pareigas ir akademinį darbą docento pareigose.

Per visą savo kūrybinį gyvenimą menininkė tapė aliejumi, akrilu ir akvarele; išbandė litografiją, dažė porcelianą ir šilką nesuskaičiuojamuose tarptautiniuose meno pedagogų pleneruose, kuriuos rengė Zvārtavoje, globojant Latvijos dailės akademijos Keramikos katedrai.

Anita Meldere dalyvavo daugelyje garsių parodų Latvijoje ir užsienyje. Jos meno kūriniai yra eksponuojami muziejuose ir privačiose kolekcijose Latvijoje ir užsienyje. Kūrinių reprodukcijas galima rasti įvairiuose reprezentatyviuose albumuose, knygose ir periodiniuose leidiniuose, išleistuose Latvijoje ir už jos ribų.

 

Maris Čačka

Kuratorius, Daugpilio Marko Rothko Meno Centro meno vadovas

x

Norėdami Jums pasiūlyti pilnavertes paslaugas, prašome leisti įrašyti Jūsų kompiuteryje (įrenginyje) tam tikrą informaciją – slapukus (angl. „cookies“). Slapukus naudosime atpažindami Jus, kaip ankstesnį svetainės lankytoją ir rinkdami svetainės lankomumo statistiką. Duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jūs taip pat turite teisę nesutikti, kad slapukai būtų įrašomi Jūsų kompiuteryje (įrenginyje), tačiau tokiu atveju kai kurios svetainės funkcijos Jums gali būti neprieinamos.

Sutinku Nesutinku
Keisti šrifto dydį
Didelis kontrastas
X