Tarptautinėje meno mugėje – panevėžiečių kūriniai

Birželio 7–10 d. Panevėžio miesto dailės galerija ir Galerija XX dalyvaus IX tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje ARTVILNIUS’18. Dailės galerija pristatys Panevėžio fotomenininką Evaldą Ivanauską ir jo fotografijų ciklą „Dislokacijos“. Menininko kūrinių ekspozicija – stende Nr. 5.40. Galerija XX parodoje pristatys tapytoją Rūtą Povilaitytę. Galerijos stendas – Nr. 5.49.

„Dislokacijos“ – tai meninės fotografijos darbai, kvestionuojantys regimos ir įsivaizduojamos realybės tikroviškumą, jų sąlyčio bei virsmo iš vienos būsenos į kitą ribas. Iš artimos distancijos fotografuodamas urbanistinio peizažo fragmentus, menininkas nagrinėja lokalaus kamerinio urbanistinio ir panoraminio kosminio peizažo vizualinio identiteto bruožus. Mažas, nereikšmingas detales paverčiant didingomis panoramomis, sukuriama visai kito, jau nebeatpažįstamo kraštovaizdžio iliuzija, o visomis prasmėmis maži dalykai staiga virsta dideliais, galutinai sujaukdami proporcijų pojūčius ir suvokimą.

„Pirmą kartą pasirodžiusios Mėnulio paviršiaus fotografijos bendrais bruožais tarsi apibrėžė kosminio kraštovaizdžio suvokimą – kontrastingas uolėtas paviršius, tolumoje atsiremiantis į juodą dangų. Ir jei šiandien „Dislokacijų“ ciklą mintyse galime sugretinti su kosminiu peizažu, tai prieš daugiau kaip pusę amžiaus to nepadarytume, nes tuo metu dar neturėjome raktinių fotovaizdų, kad tokia asociacija suveiktų“, – teigia E. Ivanauskas.

Žiūrovai, kūrinio pavadinimą įvedę į savo išmanųjį įrenginį ir pasinaudoję teikiamomis skaitmeninių žemėlapių galimybėmis, gali gyvai pratęsti bendravimą su kūriniu: realiai įsitikinti, kurioje vietoje daryta nuotrauka ir kaip konkrečiai ta vieta atrodo realiu laiku.

Meno mugės metu „Galerija XX“ eksponuos pastarųjų kelių metų R. Povilaitytės drobes, įkvėptas gyvenimo periferijoje. Šiuos tapybos darbus vienija ironiškas požiūris į savo aplinką ir patirtis. Šmaikšti, ryški ir įtraukianti tapyba kalba apie kasdienybės rutiną ir alternatyvią tikrovę, kaip rezistencinį žiūros būdą.

R. Povilaitytė (g. 1984) dalyvauja parodose nuo 2009 m., yra surengusi 4 personalines parodas, 2011 m. – „Jaunojo tapytojo prizo“ finalininkė, nuo 2017 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narė.

E. Ivanauskas nuo 2000 m. dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje (Austrijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Rusijoje), surengė keturias personalines parodas. Nuo 2004 m. Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys. 2005 m. jam suteiktas meno kūrėjo statusas. 2006-aisiais išrinktas Metų panevėžiečiu kultūros ir meno srityje. Menininkas pelnė reikšmingų apdovanojimų: I vietos premija tarptautiniame skaitmeninės fotografijos konkurse „Cyberfoto 2004“ (Lenkija), pagrindinis prizas tarptautiniame fotografijos konkurse „Fujifilm European Press Profesional Awards 2006“ (Slovakija), auksinis prizas tarptautiniame fotografijos konkurse „Gamta visų namai“ (Lietuva, 2006), bronzos ir sidabro medaliai tarptautiniuose fotografijos konkursuose „Trierenberg super circuit“ (Austrija, 2008, 2009), I vietos diplomai tarptautiniame skaitmeninio meno konkursuose „TerraNova“ (Baltarusija, 2011, 2012), III vietos diplomas Panevėžio tarptautinėje fotografijos bienalėje „Žmogus ir miestas“ (2017), fotografijų ciklas „Dislokacijos“ nominuotas tarptautiniame fotografijos konkurse „Photography Grant“ (Didžioji Britanija, konceptualiosios fotografijos kategorijoje, 2017).

Padidinti šriftą