Dailės galerija kviečia teikti paraiškas dalyvavimui parodoje „Aukštaitijos dailė 2018. Memento mori“

Tęstinis projektas „Aukštaitijos dailė“, jau daugelį metų organizuojamas Panevėžio miesto dailės galerijos, siekia suburti Aukštaitijos regiono profesionaliuosius menininkus ir parodoje pristatyti jų pastarųjų dvejų metų kūrybą. Pirmoji tokia paroda įvyko 1995 metais, vėliau, po kiek ilgesnės pertraukos, nuo 2005-ųjų ji vyksta reguliariai. Kaskart dailininkams yra pateikiama teminė kryptis, kuria siūloma vadovautis atrenkant darbus ekspozicijai.

2018 metų parodos tema – „Memento mori“ (Atmink, kad mirsi). Šis motyvas dailėje dažniausiai sutinkamas natiurmorto žanre ir ypač aktyviai reiškėsi Baroko laikotarpiu. Gausiai medžioklės, žūklės, derliaus gėrybėmis nukrautas stalas simbolizavo žmogiškojo gyvenimo gerovę, tačiau kaukolė (pagrindinis memento mori simbolis) primindavo svarbesniąją žinutę, kuria buvo bandoma perteikti idėją, jog visas žemiškajame pasaulyje užgyventas turtas yra nesvarbus, tėra puikybė, žmogus turėtų gyventi ne dėl jo, o turtinti dvasią ir ruoštis tikrajam, dangiškajam gyvenimui. Tam tikra prasme, jau tada buvo keliamas vartotojiškumo klausimas. Taigi kaip ir XVII amžiuje, taip ir šiandien ši žinutė yra itin aktuali. Paroda siekiama, jog dailininkai šiuolaikiškai reflektuotų savo požiūrį į visuomenėje įsišaknijusį besaikį vartojimą. Jeigu prieš keletą amžių žmogus, siekdamas dangiškosios malonės, bažnyčios buvo skatinamas atsisakyti nereikalingų prabangos detalių, tai šiandien naujieji kapitalistinio pasaulio vedliai skatina nereikalingais menkniekiais užpildyti fizinius ir dvasinius individo namus. Mes vis kažką perkame, vartojame, net nesusimąstydami, ar mums išties to reikia. Galų gale, taip ne tik teršiame aplinką, eikvojame resursus ir prisidedame prie globalinių problemų skatinimo, bet net nepastebime, kaip greit pervargstame ir atbunkame, norėdami gauti viską čia ir dabar. „Memento mori“ kviečia sustoti, apgalvoti, dėl ko visa tai vyksta, ir perdėlioti savo vertybes.

Kadangi patys esame tarsi įsprausti į besaikio ir neapgalvoto vartojimo rėmus, projekto dailininkai taip pat yra iš dalies suvaržomi ir kviečiami kurti tik natiurmorto žanro kūrinius. Darbuose turėtų atsispindėti įvairiai interpretuojamas memento mori motyvas.

Paroda vyks 2018 m. spalio – lapkričio mėnesiais (tikslus laikas bus paskelbtas internetinėje svetainėje www.arspanevezys.lt ir elektroniniu paštu).

Dėl numatomos Panevėžio miesto dailės galerijos renovacijos, paroda vyks Juozo Miltinio dramos teatre arba, laiku jai neprasidėjus, – Dailės galerijoje. Priklausomai nuo parodinės erdvės, parodai bus atrenkami skirtingų technikų kūriniai ir jų kiekiai: Juozo Miltinio dramos teatre – tik ant sienų kabinami kūriniai, Dailės galerijoje – visos dailės rūšys.

Po ekspozicijos Panevėžyje planuojama parodą eksponuoti kitose erdvėse: gruodžio mėn. –Kupiškio etnografijos muziejuje, 2019 m. sausio mėn. – Biržų krašto muziejuje „Sėla“.

Padidinti šriftą